2015 State Winter Games
02/03/2015 - 02/06/2015
    Generated by GMS 5.6
Registered to: Special Olympics Michigan
 
 
  you are here > 2015 State Winter Games > Snowshoe -30M >


    Snowshoe -30M    
 
Final Round
 

  Division F: 8- 15:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Johnson, Joy 15 A14 BOV F 2084 0 F: 8- 15:01 00:25.05 1st
Sawyer, Abigail 14 A14 BOV F 2086 0 F: 8- 15:01 01:14.57 2nd
Resta, Julia 13 A13 W-MCIC F 2066 0 F: 8- 15:01 01:28.37 3rd
 


  Division F: 8- 15:02  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Markiewicz, Daria 15 A14 PET F 2121 0 F: 8- 15:02 00:20.02 1st
McIntosh, Nevaeh 11 A14 PET F 2123 0 F: 8- 15:02 00:20.50 2nd
Jurgensen, Kinsey 14 A12 F 2015 0 F: 8- 15:02 00:22.64 3rd
 


  Division F: 8- 15:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Erskine, Melody 15 A20 CHELSEA F 2239 0 F: 8- 15:03 00:08.58 1st
Mitchell, Shavon 15 A20 YPSILANTI F 2281 0 F: 8- 15:03 00:09.12 2nd
Sitarenios, Chelsea 13 A20 YPSILANTI F 2287 0 F: 8- 15:03 00:10.78 3rd
Veal, Julianne 11 A20 YPSILANTI F 2289 0 F: 8- 15:03 00:11.59 4th
HILL, SHAREAL 15 A26 WHITE F 2402 0 F: 8- 15:03 00:14.46 5th
 


  Division F: 8- 15:04  02/03/2015 status: Not started  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Stennis, Ariana 14 A20 YPSILANTI F 2288 0 F: 8- 15:04 00:00.00
 


  Division F: 16- 21:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Guay, Victoria 17 A10-4 WDC F 1975 0 F: 16- 21:01 00:19.02 1st
BENNETT, SAMATHA 17 A06 F 1803 0 F: 16- 21:01 00:41.95 2nd
Yost, Taylor 21 A13 W-MCIC F 2070 0 F: 16- 21:01 00:46.30 3rd
 


  Division F: 16- 21:02  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
DEVRIES, Kiele S. 19 A02 F 1749 0 F: 16- 21:02 00:24.61 1st
King, Jasmin 17 A20 PIONEER F 2276 0 F: 16- 21:02 00:30.47 2nd
Haslett, Emily 20 A10-4 WDC F 1976 0 F: 16- 21:02 00:35.54 3rd
 


  Division F: 16- 21:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
HONEMAN, Brooke O. 20 A02 F 1756 0 F: 16- 21:03 00:00.00
Smith, Sarah K. 17 A11 Independent F 2008 0 F: 16- 21:03 00:09.56 1st
MIDDLETON, AMBER A 16 A02 F 1760 0 F: 16- 21:03 00:11.85 2nd
Dawson, Kimberly 16 A14 PET F 2114 0 F: 16- 21:03 00:14.92 3rd
 


  Division F: 16- 21:04  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
DeSano, April 17 A14 PET F 2115 0 F: 16- 21:04 00:12.26 1st
Palazzolo, Amanda M. 20 A23 PLYMOUTH CANTON F 2335 0 F: 16- 21:04 00:12.50 2nd
Mehnert, Claire 16 A10-4 WDC F 1980 0 F: 16- 21:04 00:12.96 3rd
GILL, KRYSTAL 17 A08 EVERETT F 1902 0 F: 16- 21:04 00:14.00 4th
BANCROFT, KATELYN 18 A02 F 1747 0 F: 16- 21:04 00:18.85 5th
 


  Division F: 16- 21:05  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
JACKSON, DANIELLE 17 A26 WHITE F 2403 0 F: 16- 21:05 00:10.20 1st
Pappas, Lucy 18 A20 CHELSEA F 2246 0 F: 16- 21:05 00:10.27 2nd
Schwartz, Julia 18 A23 PLYMOUTH CANTON F 2339 0 F: 16- 21:05 00:10.38 3rd
GUZMAN, ESTEFANIA E. 21 A02 F 1754 0 F: 16- 21:05 00:12.90 4th
 


  Division F: 16- 21:06  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Kreza, Gabrielle M. 19 A23 PLYMOUTH CANTON F 2332 0 F: 16- 21:06 00:08.22 1st
FERGISION, LISA 17 A06 F 1812 0 F: 16- 21:06 00:09.31 2nd
TYUS, DANIELLE 17 A26 WHITE F 2408 0 F: 16- 21:06 00:09.81 3rd
Hall-Vit, Emari 17 A20 YPSILANTI F 2279 0 F: 16- 21:06 00:10.52 4th
 


  Division F: 16- 21:07  02/03/2015 status: Not started  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Parham, Izhanique 17 A20 YPSILANTI F 2282 0 F: 16- 21:07 00:00.00
 


  Division F: 22-end:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Ozorowicz, Lenora 66 A10-3 Sanilac F 2487 0 F: 22-end:01 00:30.98 1st
Reed, Ashia 23 A13 W-MCIC F 2065 0 F: 22-end:01 01:11.55 2nd
DESTRAMPE, KIMBERLY A 25 A01 F 1736 0 F: 22-end:01 03:36.71 3rd
 


  Division F: 22-end:02  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
TOLLENAAR, TIFFANY 25 A21 WESLEY F 2310 0 F: 22-end:02 00:20.54 1st
Webb, Latrisse N. 33 A39 F 2481 0 F: 22-end:02 00:33.50 2nd
Baker, Teresa 46 A19 Jackson F 2210 0 F: 22-end:02 00:54.38 3rd
 


  Division F: 22-end:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Lawrence, Katie 25 A04 F 1786 0 F: 22-end:03 00:20.19 1st
CHAMBERLAIN, SYLVIA A 30 A08 ALUMNI LANSING F 1857 0 F: 22-end:03 00:25.33 2nd
Evangelides, Karol 52 A20 F 2237 0 F: 22-end:03 00:53.92 3rd
 


  Division F: 22-end:04  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
LARSEN, KRISTI 50 A06 F 1821 0 F: 22-end:04 00:16.86 1st
MARTZOLFF, AMY 24 A20 CHELSEA F 2243 0 F: 22-end:04 00:19.56 2nd
CASWELL, NANCY 41 A06 F 1807 0 F: 22-end:04 00:21.51 3rd
BEGENY, SHERRY L 51 A08 ALUMNI LANSING F 1855 0 F: 22-end:04 00:24.53 4th
 


  Division F: 22-end:05  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Caton, Meredith 23 A23 PLYMOUTH CANTON F 2328 0 F: 22-end:05 00:17.74 1st
SORDAHL, BRITTANY 28 A39 F 2479 0 F: 22-end:05 00:20.11 2nd
NESBIT, LOIS 52 A10-3 Sanilac F 1965 0 F: 22-end:05 00:21.75 3rd
NAPIER, JESSICA 27 A20 CHELSEA F 2245 0 F: 22-end:05 00:23.84 4th
UPHAM, DAWN 50 A06 F 1832 0 F: 22-end:05 00:24.47 5th
NEWMAN, MELISSA 38 A33 F 2443 0 F: 22-end:05 00:27.48 6th
 


  Division F: 22-end:06  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
JEFFERY, AMANDA 34 A06 F 1816 0 F: 22-end:06 00:14.06 1st
ENOS, AMBER 23 A21 WESLEY F 2304 0 F: 22-end:06 00:14.46 2nd
Mckernan, Rachael 22 A10-4 WDC F 1979 0 F: 22-end:06 00:19.85 3rd
Seaford, Courtney 22 A10-4 WDC F 1981 0 F: 22-end:06 00:21.62 4th
MAY, BONNIE JO 48 A08 ALUMNI LANSING F 1860 0 F: 22-end:06 00:22.88 5th
 


  Division F: 22-end:07  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
SHIVELY, MARLENE 39 A24 F 2352 0 F: 22-end:07 00:12.07 1st
Cooper, Deborah 46 A19 Jackson F 2215 0 F: 22-end:07 00:13.14 2nd
NICHOLS, DONNA 70 A24 F 2350 0 F: 22-end:07 00:13.44 3rd
CHAMBERLAIN, KATHRYN D 30 A08 ALUMNI LANSING F 1856 0 F: 22-end:07 00:22.37 4th
MACK, LATANJA 44 A08 ALUMNI LANSING F 1859 0 F: 22-end:07 00:23.13 5th
HABICHT, KELI J. 25 A02 F 1755 0 F: 22-end:07 00:24.29 6th
 


  Division F: 22-end:08  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
KROESING, BRITANY 23 A06 F 1820 0 F: 22-end:08 00:09.19 1st
JACKSON, ASHLEY 23 A06 F 1815 0 F: 22-end:08 00:10.32 2nd
HEIDEL, LIZ A. 22 A24 F 2349 0 F: 22-end:08 00:10.75 3rd
Faggion, Aimee 42 A33 F 2438 0 F: 22-end:08 00:12.56 4th
URAM, ELIZABETH 28 A06 F 1833 0 F: 22-end:08 00:21.46 5th
CRONK, VALERIE 38 A33 F 2436 0 F: 22-end:08 00:29.70 6th
 


  Division F: 22-end:09  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
SEBELA, JENNIFER 23 A06 F 1826 0 F: 22-end:09 00:09.08 1st
Ott, Hallie 22 A23 PLYMOUTH CANTON F 2334 0 F: 22-end:09 00:09.75 2nd
JOHNSON, KESHIA 27 A06 F 1817 0 F: 22-end:09 00:12.97 3rd
 


  Division F: 22-end:10  02/03/2015 status: Not started  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Bower, Penny 50 A10-3 Sanilac F 1958 0 F: 22-end:10 00:00.00
DIXON, AMANDA K 22 A02 F 1750 0 F: 22-end:10 00:00.00
Hannan, Louann 59 A10-3 Sanilac F 1961 0 F: 22-end:10 00:00.00
 


  Division M: 8- 15:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Beach, Nevin 12 A14 PET M 2112 0 M: 8- 15:01 00:26.54 1st
Downey, Daniel 15 A14 BOV M 2081 0 M: 8- 15:01 00:48.12 2nd
Congdon, Daniel 11 A13 W-MCIC M 2064 0 M: 8- 15:01 01:00.64 3rd
 


  Division M: 8- 15:02  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
McGillen, Daniel 14 A14 PET M 2122 0 M: 8- 15:02 00:15.32 1st
Milgliore, Joseph 9 A14 BOV M 2085 0 M: 8- 15:02 00:22.61 2nd
Greene, Elijah 9 A14 PET M 2118 0 M: 8- 15:02 00:27.64 3rd
 


  Division M: 8- 15:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Schurr, Davion 13 A20 YPSILANTI M 2286 0 M: 8- 15:03 00:08.39 1st
Pelkey, Kevin 9 A14 PET M 2125 0 M: 8- 15:03 00:12.83 2nd
RONTHI, DAVID J 13 A02 M 1766 0 M: 8- 15:03 00:13.69 3rd
Harris-Strong, Achilles 9 A14 BOV M 2082 0 M: 8- 15:03 00:14.73 4th
Boddy, Tyler 12 A14 PET M 2113 0 M: 8- 15:03 00:14.88 5th
Sarotte, John 10 A14 PET M 2126 0 M: 8- 15:03 00:14.89 6th
 


  Division M: 8- 15:04  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Frith-Miller, Robert 14 A14 PET M 2117 0 M: 8- 15:04 00:10.63 1st
ROBINSON, Myles 13 A02 M 1765 0 M: 8- 15:04 00:10.72 2nd
Kuznicki, Caleb 14 A33 M 2442 0 M: 8- 15:04 00:11.73 3rd
 


  Division M: 8- 15:05  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Baum, Michael 15 A14 BOV M 2079 0 M: 8- 15:05 00:06.51 1st
TAYLOR, KYLE N 13 A02 M 1770 0 M: 8- 15:05 00:07.53 2nd
Federoff, Jason 15 A20 CHELSEA M 2240 0 M: 8- 15:05 00:08.43 3rd
Salazar, Omar 13 A20 YPSILANTI M 2285 0 M: 8- 15:05 00:10.55 4th
 


  Division M: 16- 21:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Williams, Christopher 18 A13 W-MCIC M 2069 0 M: 16- 21:01 00:31.49 1st
Case, Ryan 21 A13 W-MCIC M 2063 0 M: 16- 21:01 00:57.42 2nd
 


  Division M: 16- 21:02  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Megge, Nicholas 18 A14 PET M 2124 0 M: 16- 21:02 00:07.32 1st
Marchetti, Roy 16 A20 CHELSEA M 2242 0 M: 16- 21:02 00:08.75 2nd
Ray, Kersch 17 A20 CHELSEA M 2248 0 M: 16- 21:02 00:21.03 3rd
 


  Division M: 16- 21:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Kunzelman, Matt 17 A20 CHELSEA M 2241 0 M: 16- 21:03 00:06.97 1st
Hargis, Caleb 20 A10-3 Sanilac M 1962 0 M: 16- 21:03 00:08.32 2nd
WILLS, TONY 16 A08 DWIGHT RICH M 1879 0 M: 16- 21:03 00:33.98 3rd
 


  Division M: 16- 21:04  02/03/2015 status: Not started  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Koon, Kevin 18 A10-1 Tuscola M 1947 0 M: 16- 21:04 00:00.00
WALCZAK, SAMUEL 19 A02 M 1771 0 M: 16- 21:04 00:00.00
 


  Division M: 22-end:01  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
LeGault, Rob 46 A10-3 Sanilac M 1963 0 M: 22-end:01 00:27.14 1st
Holycross, Matthew 22 A23 COOKE M 2321 0 M: 22-end:01 01:04.62 2nd
TAYLOR, CHARLES 70 A06 M 1830 0 M: 22-end:01 01:07.64 3rd
 


  Division M: 22-end:02  02/03/2015 status: Not started  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Stiles, Jonathon E. 23 A03 M 1776 0 M: 22-end:02 00:25.83
Bucci, Marco 27 A04 M 1779 0 M: 22-end:02 00:32.17
MANDY, DREW 32 A14 CVD M 2091 0 M: 22-end:02 00:32.42
 


  Division M: 22-end:03  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
ALEXANDER, WALLIS 28 A21 NEWAYGO M 2294 0 M: 22-end:03 00:12.34 1st
HAYES, DALE L 58 A01 M 1739 0 M: 22-end:03 00:15.37 2nd
MCCLURE, RON C 55 A08 ALUMNI LANSING M 1861 0 M: 22-end:03 00:20.17 3rd
 


  Division M: 22-end:04  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
GORRINGE, MICHAEL 39 A10-3 Sanilac M 1959 0 M: 22-end:04 00:09.43 1st
PULL, ROBERT 23 A06 M 1825 0 M: 22-end:04 00:14.75 2nd
Hershberger, Lamar 38 A19 Jackson M 2221 0 M: 22-end:04 00:17.71 3rd
 


  Division M: 22-end:05  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Good, Richard 56 A04 M 1783 0 M: 22-end:05 00:10.20 1st
Kolar, David 50 A04 M 1785 0 M: 22-end:05 00:11.72 2nd
BRISCOE, ALAN 64 A06 M 1804 0 M: 22-end:05 00:16.97 3rd
Groom, John 53 A10-3 Sanilac M 1960 0 M: 22-end:05 00:23.99 4th
 


  Division M: 22-end:06  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
SPARROW, DEVIN 29 A20 M 2238 0 M: 22-end:06 00:09.88 1st
LEE, JOHN 59 A06 M 1822 0 M: 22-end:06 00:10.22 2nd
JOHNSON, SAMUAL A. 24 A06 M 1818 0 M: 22-end:06 00:13.30 3rd
 


  Division M: 22-end:07  02/03/2015 status: Finished - official  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Fin div Final score Place
Carter, Michael 25 A32 M 2432 0 M: 22-end:07 00:07.21 1st
LOHUIS, JUSTIN D. 24 A21 WESLEY M 2307 0 M: 22-end:07 00:07.29 2nd
Perry, Loren 52 A10-3 Sanilac M 1966 0 M: 22-end:07 00:08.00 3rd
Ballema, Christopher R. 22 A32 M 2429 0 M: 22-end:07 00:08.57 4th
 


Generated on 02/20/2015