2014 State Winter Games
02/04/2014 - 02/07/2014
    Generated by GMS 5.6
Registered to: Special Olympics Michigan
 
 
  you are here > 2014 State Winter Games > Snowshoe -30M >


    Snowshoe -30M    
 
Final Round
 

  Division F: 8- 15:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
THATCHER, KIRA 15 A08 EVERETT F 1182 0 00:09.29 F: 8- 15:1 00:08.56 1st
Mitchell, Shavon 14 A20 Ypsilanti F 1548 0 00:09.41 F: 8- 15:1 00:08.89 2nd
KURTZ, AUDREY S 13 A02 F 1023 0 00:09.97 F: 8- 15:1 00:09.31 3rd
LEE, LORETTA 15 A08 EVERETT F 1179 0 00:09.35 F: 8- 15:1 00:09.49 4th
SIMON, Gracie E. 14 A02 F 1030 0 00:10.19 F: 8- 15:1 00:10.26 5th
 


  Division F: 8- 15:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Patterson, Kelsea 15 A11 Independent F 1290 0 00:11.22 F: 8- 15:2 00:09.67 1st
Hernandez, Karla 14 A13 W-INDEPENDENT F 0 0 00:13.04 F: 8- 15:2 00:10.04 2nd
Lopez, Layla 8 A13 W-INDEPENDENT F 1326 0 00:12.00 F: 8- 15:2 00:10.76 3rd
MIDDLETON, AMBER 15 A02 F 1025 0 00:12.79 F: 8- 15:2 00:15.74 4th
 


  Division F: 8- 15:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Sitarenios, Chelsea 12 A20 Ypsilanti F 1551 0 00:15.23 F: 8- 15:3 00:12.12 1st
Stennis, Ariana 13 A20 Ypsilanti F 1553 0 00:17.11 F: 8- 15:3 00:12.68 2nd
RISSELADE,KATLYN 14 A02 F 1027 0 00:17.57 F: 8- 15:3 00:17.56 3rd
BAKUNETS, NATALIYA 15 A02 F 1013 0 00:16.49 F: 8- 15:3 00:18.61 4th
 


  Division F: 8- 15:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
McIntosh, Nevaeh 10 A14 PET F 1397 0 00:21.39 F: 8- 15:4 00:25.65 1st
Kemp, Adriana 15 A14 PET F 1393 0 00:31.56 F: 8- 15:4 00:29.13 2nd
Johnson, Joy 14 A14 BOV F 1355 0 00:37.16 F: 8- 15:4 00:36.27 3rd
 


  Division F: 8- 15:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Hunsinger, Jaslyn 10 A13 W-MCIC F 1331 0 00:52.26 F: 8- 15:5 00:47.30 1st
Resta, Julia 12 A13 W-MCIC F 1334 0 01:03.02 F: 8- 15:5 01:08.72 2nd
Weiss, Abby 14 A13 W-MCIC F 1335 0 00:47.69 F: 8- 15:5 02:20.28 3rd
 


  Division F: 16- 21:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
DIXON, AMANDA 21 A02 F 1017 0 00:00.00 F: 16- 21:1 00:00.00
 


  Division F: 16- 21:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
LEONARD, MISTY 17 A08 EVERETT F 1180 0 00:09.83 F: 16- 21:2 00:00.00
Givens, Tamia 16 A20 Ypsilanti F 1542 0 00:08.21 F: 16- 21:2 00:07.82 1st
Metcalfe, Simona-Rena 19 A13 W-INDEPENDENT F 1328 0 00:08.62 F: 16- 21:2 00:07.82 1st
MOORE, MARIAH 17 A08 EVERETT F 1181 0 00:09.05 F: 16- 21:2 00:08.73 2nd
ADAMS, KAILA E. 18 A08 EVERETT F 1176 0 00:10.18 F: 16- 21:2 00:09.36 3rd
 


  Division F: 16- 21:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
GILL, KRYSTAL 16 A08 EVERETT F 1178 0 00:13.63 F: 16- 21:3 00:11.82 1st
Palazzolo, Amanda M. 19 A23 PLYMOUTH CANTON F 1596 0 00:16.57 F: 16- 21:3 00:12.88 2nd
DeSano, April 16 A14 PET F 1387 0 00:14.35 F: 16- 21:3 00:13.01 3rd
 


  Division F: 16- 21:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Hall-Vit, Emari 16 A20 Ypsilanti F 1543 0 00:26.87 F: 16- 21:4 00:10.88 1st
Guay, Victoria 16 A10-4 WDC F 1264 0 00:18.94 F: 16- 21:4 00:17.97 2nd
STEERE, SHANNON 18 A06 F 1092 0 00:20.31 F: 16- 21:4 00:20.87 3rd
 


  Division F: 16- 21:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Haslett, Emily 19 A10-4 WDC F 1265 0 00:36.27 F: 16- 21:5 00:26.23 1st
Elsadr, Sarah 17 A14 BOV F 1351 0 00:32.43 F: 16- 21:5 00:29.85 2nd
Yost, Taylor 20 A13 W-MCIC F 1337 0 01:00.13 F: 16- 21:5 00:38.74 3rd
 


  Division F: 22-end:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
HABICHT, KELI J. 24 A02 F 1022 0 00:00.00 F: 22-end:1 00:00.00
Markowski, Rachelle 26 A19 Jackson F 1498 0 00:00.00 F: 22-end:1 00:00.00
ROBINSON, SAMANTHA 26 A02 F 1028 0 00:00.00 F: 22-end:1 00:00.00
WALTS, LINDSAY 23 A02 F 1031 0 00:00.00 F: 22-end:1 00:00.00
 


  Division F: 22-end:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Wetmore, Lori 26 A04 F 1054 0 00:08.90 F: 22-end:2 00:08.10 1st
Garland, Amanda 23 A23 COOKE F 1587 0 00:08.49 F: 22-end:2 00:08.73 2nd
JOHNSON, KESHIA 26 A06 F 1078 0 00:10.95 F: 22-end:2 00:10.45 3rd
 


  Division F: 22-end:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
KROESING, BRITANY 22 A06 F 1081 0 00:11.51 F: 22-end:3 00:08.92 1st
MACK, LATANJA 43 A08 ALUMNI LANSING F 1132 0 00:12.20 F: 22-end:3 00:09.50 2nd
URAM, ELIZABETH 27 A06 F 1096 0 00:11.90 F: 22-end:3 00:10.99 3rd
Faggion, Aimee 41 A33 F 1693 0 00:12.02 F: 22-end:3 00:11.12 4th
CUNNINGHAM, PATTY 52 A06 F 1071 0 00:11.82 F: 22-end:3 00:11.75 5th
CRONK, VALERIE 37 A33 F 1691 0 00:11.64 F: 22-end:3 00:12.88 6th
 


  Division F: 22-end:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Cooper, Deborah 45 A19 Jackson F 1485 0 00:13.86 F: 22-end:4 00:12.52 1st
Caton, Meredith 22 A23 PLYMOUTH CANTON F 1591 0 00:15.82 F: 22-end:4 00:14.26 2nd
MCPHERSON, LISA 46 A06 F 1085 0 00:14.03 F: 22-end:4 00:14.26 2nd
MAY, BONNIE JO 47 A08 ALUMNI LANSING F 1133 0 00:15.13 F: 22-end:4 00:14.39 3rd
 


  Division F: 22-end:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
SNIFF, BRENDA 54 A06 F 1091 0 00:16.25 F: 22-end:5 00:14.46 1st
DuBois, Mary M. 54 A19 Jackson F 1487 0 00:19.05 F: 22-end:5 00:16.30 2nd
BALDWIN, TAMAR 39 A26 LENOX F 1643 0 00:16.59 F: 22-end:5 00:16.34 3rd
Sumner, Bethany 24 A23 COOKE F 1590 0 00:18.23 F: 22-end:5 00:16.46 4th
STORK, ERIKA M 45 A08 ALUMNI LANSING F 1137 0 00:17.33 F: 22-end:5 00:17.14 5th
 


  Division F: 22-end:6  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Lawrence, Katy 24 A04 F 1044 0 00:23.74 F: 22-end:6 00:17.49 1st
NEWMAN, MELISSA 37 A33 F 1697 0 00:23.60 F: 22-end:6 00:22.52 2nd
CASWELL, NANCY 40 A06 F 1069 0 00:22.49 F: 22-end:6 00:33.16 3rd
SCHMID, JOSETTE 40 A06 F 1087 0 00:20.97 F: 22-end:6 00:40.34 4th
 


  Division F: 22-end:7  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Pratt, Kassondra 26 A33 F 1699 0 00:30.83 F: 22-end:7 00:27.34 1st
BEGENY, SHERRY L 50 A08 ALUMNI LANSING F 1130 0 00:27.72 F: 22-end:7 00:28.46 2nd
Baker, Teresa 45 A19 Jackson F 1479 0 00:47.35 F: 22-end:7 00:45.63 3rd
 


  Division F: 22-end:8  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Reed, Ashia Tranae 22 A13 W-MCIC F 1333 0 01:02.82 F: 22-end:8 02:01.47 1st
Manningham, Michelle 26 A13 W-MCIC F 1332 0 02:44.27 F: 22-end:8 02:44.20 2nd
DESTRAMPE, KIMBERLY A 24 A01 F 1002 0 02:35.42 F: 22-end:8 03:14.13 3rd
 


  Division M: 8- 15:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Sadler, Jason 9 A28 M 1677 0 00:00.00 M: 8- 15:1 00:00.00
 


  Division M: 8- 15:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
JONES, TYLER 15 A06 M 1080 0 00:07.84 M: 8- 15:2 00:06.66 1st
Colston-Epps, Romello 15 A20 Ypsilanti M 1541 0 00:07.77 M: 8- 15:2 00:07.08 2nd
Baum, Michael 14 A14 BOV M 1348 0 00:07.02 M: 8- 15:2 00:08.91 3rd
 


  Division M: 8- 15:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Richards, Austin 15 A20 Ypsilanti M 1550 0 00:08.36 M: 8- 15:3 00:07.21 1st
Butler, Treyvon 12 A20 Ypsilanti M 1540 0 00:09.81 M: 8- 15:3 00:07.50 2nd
Walker, Arion 13 A20 Ypsilanti M 1555 0 00:08.07 M: 8- 15:3 00:07.71 3rd
HENDRICKS, NOAH 14 A08 DWIGHT RICH STEM M 1151 0 00:08.51 M: 8- 15:3 00:07.91 4th
JOHNSON, DARIUS 13 A08 DWIGHT RICH STEM M 1152 0 00:09.25 M: 8- 15:3 00:08.43 5th
 


  Division M: 8- 15:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
TAYLOR, STEVEN 13 A08 GARDNER M 1191 0 00:11.12 M: 8- 15:4 00:09.78 1st
Frith-Miller, Robert 13 A14 PET M 1391 0 00:10.14 M: 8- 15:4 00:10.83 2nd
Dix, Joshua 12 A14 PET M 1388 0 00:10.30 M: 8- 15:4 00:10.93 3rd
 


  Division M: 8- 15:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Veal, Robert 12 A20 Ypsilanti M 1554 0 00:11.27 M: 8- 15:5 00:13.36 1st
MILLER, JOHN 14 A08 GARDNER M 1188 0 00:11.14 M: 8- 15:5 00:13.75 2nd
Kuznicki, Caleb 13 A33 M 1695 0 00:12.27 M: 8- 15:5 00:15.38 3rd
Horne, Charlie 11 A14 PET M 1392 0 00:12.32 M: 8- 15:5 00:15.71 4th
 


  Division M: 8- 15:6  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Reed, Keyon 13 A20 Ypsilanti M 1549 0 00:14.05 M: 8- 15:6 00:09.85 1st
King, Jordan 13 A20 Ypsilanti F 1546 0 00:12.85 M: 8- 15:6 00:10.21 2nd
BROOKS JR., JOHN THOMAS 12 A33 M 1687 0 00:15.56 M: 8- 15:6 00:14.55 3rd
 


  Division M: 8- 15:7  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Williams, Bradley L. 12 A22 M 1585 0 00:18.48 M: 8- 15:7 00:17.96 1st
McGillen, Daniel 13 A14 PET M 1396 0 00:20.91 M: 8- 15:7 00:18.63 2nd
Boddy, Tyler 11 A14 PET M 1385 0 00:18.29 M: 8- 15:7 00:19.94 3rd
Pelkey, Kevin 8 A14 PET M 1399 0 00:21.13 M: 8- 15:7 00:52.28 4th
 


  Division M: 8- 15:8  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Knapchuck, Keith 8 A14 PET M 1394 0 00:44.94 M: 8- 15:8 00:30.15 1st
Galvan, Jackson 15 A14 BOV M 1352 0 00:38.92 M: 8- 15:8 00:36.86 2nd
MYERS, ERIC 14 A08 GARDNER M 1189 0 00:31.20 M: 8- 15:8 00:44.63 3rd
 


  Division M: 16- 21:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Megge, Nicholas 17 A14 PET M 1398 0 00:06.74 M: 16- 21:1 00:06.58 1st
Wilson, Brandon 18 A14 PET M 1400 0 00:08.95 M: 16- 21:1 00:08.53 2nd
Haden, Benjamin 17 A14 BOV M 1353 0 00:09.31 M: 16- 21:1 00:09.07 3rd
 


  Division M: 16- 21:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Bedford, Taylor 16 A14 BOV M 1349 0 00:10.62 M: 16- 21:2 00:10.01 1st
Williams, Christopher 17 A13 W-MCIC M 1336 0 00:49.75 M: 16- 21:2 00:46.89 2nd
 


  Division M: 22-end:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Good, Richard 55 A04 M 1039 0 00:10.57 M: 22-end:1 00:00.00
patterson, derrick 47 A26 LENOX M 1655 0 00:10.23 M: 22-end:1 00:09.27 1st
BIRCHETT, MARK 38 A26 LENOX M 1644 0 00:09.71 M: 22-end:1 00:09.59 2nd
 


  Division M: 22-end:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Harris, Gerald 39 A04 M 1041 0 00:12.60 M: 22-end:2 00:00.00
JOHNSON, SAMUAL A. 23 A06 M 1079 0 00:11.24 M: 22-end:2 00:12.10 1st
cooley, justin 42 A26 LENOX M 1647 0 00:12.99 M: 22-end:2 00:12.60 2nd
McNitt, Samuel 25 A28 M 1676 0 00:11.80 M: 22-end:2 00:18.39 3rd
 


  Division M: 22-end:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Reminder, Donald 22 A04 M 1048 0 00:13.34 M: 22-end:3 00:00.00
LEE, JOHN 58 A06 M 1083 0 00:13.03 M: 22-end:3 00:09.61 1st
Kolar, David 49 A04 M 1043 0 00:13.73 M: 22-end:3 00:11.63 2nd
Soules, James 26 A11 Independent M 1291 0 00:13.67 M: 22-end:3 00:13.66 3rd
Hershberger, Lamar 37 A19 Jackson M 1493 0 00:14.90 M: 22-end:3 00:13.86 4th
 


  Division M: 22-end:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Maurer, Joseph M. 43 A19 Jackson M 1499 0 00:20.12 M: 22-end:4 00:14.70 1st
PULL, ROBERT 22 A06 M 1086 0 00:16.46 M: 22-end:4 00:15.24 2nd
Haight, Larry (Jake) 48 A04 M 1040 0 00:21.16 M: 22-end:4 00:21.63 3rd
 


  Division M: 22-end:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Bucci, Marco 26 A04 M 1034 0 00:30.41 M: 22-end:5 00:00.00
WOODRUFF, ALEX 25 A06 M 1097 0 00:09.88 M: 22-end:5 00:09.40 1st
BRISCOE, ALAN 63 A06 M 1065 0 00:38.55 M: 22-end:5 00:14.84 2nd
MANDY, DREW 31 A14 CVD M 1360 0 00:31.97 M: 22-end:5 00:23.37 3rd
 


  Division M: 22-end:6  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
MCCLURE, RON C 54 A08 ALUMNI LANSING M 1134 0 00:40.09 M: 22-end:6 00:23.18 1st
Stoll, Russell J. 41 A19 Jackson M 1509 0 01:08.52 M: 22-end:6 01:15.83 2nd
TAYLOR, CHARLES 69 A06 M 1093 0 01:31.28 M: 22-end:6 01:30.37 3rd
 


Generated on 02/07/2014