2014 State Winter Games
02/04/2014 - 02/07/2014
    Generated by GMS 5.6
Registered to: Special Olympics Michigan
 
 
  you are here > 2014 State Winter Games > Cross Country Skiing 100M >


    Cross Country Skiing 100M    
 
Final Round
 

  Division F: 8- 15:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
STEIGMAN, HOPE 14 A08 EATON COUNTY F 1173 0 02:18.00 F: 8- 15:1 00:00.00
Frith-Miller, Marquaila 12 A14 UCS F 1404 0 00:38.00 F: 8- 15:1 01:10.00 1st
Meade, Natalie 14 A14 LCD F 1369 0 01:22.00 F: 8- 15:1 01:35.00 2nd
 


  Division F: 16- 21:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Wimberly, Jade 17 A20 PIoneer F 1539 0 00:18.00 F: 16- 21:1 00:32.00 1st
Julian, Dominique 18 A14 LCD F 1368 0 00:17.00 F: 16- 21:1 00:33.00 2nd
Henney, Mary 21 A18 F 1474 0 00:22.00 F: 16- 21:1 00:37.00 3rd
 


  Division F: 16- 21:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Wickland, Kristyn 19 A20 Huron F 1528 0 00:25.00 F: 16- 21:2 00:36.00 1st
Smith, Miracle 17 A14 LCD F 1373 0 00:25.00 F: 16- 21:2 00:57.00 2nd
HAGENIMANA, MARIA 16 A08 EASTERN F 1158 0 00:39.00 F: 16- 21:2 01:01.00 3rd
Pearlman, Angelica 17 A20 Huron F 1525 0 00:38.00 F: 16- 21:2 01:18.00 4th
 


  Division F: 16- 21:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Bryan, Rebecca 19 A14 UCS F 1401 0 00:43.00 F: 16- 21:3 00:59.00 1st
Mazza, Estera 17 A20 Huron F 1524 0 00:49.00 F: 16- 21:3 01:22.00 2nd
McCoy, Lindsay 19 A14 UCS F 1408 0 00:59.00 F: 16- 21:3 01:39.00 3rd
 


  Division F: 22-end:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
DODDS, ANNE L 47 A08 EATON COUNTY F 1164 0 00:29.00 F: 22-end:1 00:35.00 1st
Vernia, April 37 A16 F 1445 0 00:22.00 F: 22-end:1 00:36.00 2nd
INBODY, LISA 45 A06 F 1077 0 00:29.00 F: 22-end:1 01:25.00 3rd
 


  Division F: 22-end:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
RONAYNE, ROBIN 33 A14 IND F 1365 0 00:35.00 F: 22-end:2 01:03.00 1st
LARSEN, KRISTI 49 A06 F 1082 0 00:31.00 F: 22-end:2 01:28.00 2nd
Storm, Carol 60 A19 Jackson F 1510 0 00:36.00 F: 22-end:2 01:37.00 3rd
 


  Division F: 22-end:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
DUFOOR, AMANDA 25 A14 CVD F 1358 0 00:37.00 F: 22-end:3 00:00.00
SHAW, SAMANTHA 29 A14 CVD F 1362 0 00:45.00 F: 22-end:3 00:00.00
MIASTKOWSKI, MARLANA 45 A23 WAYNE WESTLAND F 1608 0 00:44.00 F: 22-end:3 00:46.00 1st
Susalla, Michelle 48 A14 IND F 1366 0 00:37.00 F: 22-end:3 01:07.00 2nd
 


  Division F: 22-end:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Snyder, Meredith 25 A14 UCS F 1411 0 00:50.00 F: 22-end:4 01:18.00 1st
HAZELWOOD, LARESSA 48 A23 WAYNE WESTLAND F 1605 0 00:50.00 F: 22-end:4 01:47.00 2nd
CLARK, CASEY 32 A14 IND F 1364 0 00:56.00 F: 22-end:4 01:55.00 3rd
Zukowski, Megan 23 A14 UCS F 1416 0 00:56.00 F: 22-end:4 02:27.00 4th
 


  Division F: 22-end:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
CAMERON, SHELLY J 38 A08 ALUMNI INGHAM F 1120 0 00:57.00 F: 22-end:5 01:21.00 1st
CHAMBERLAIN, KATHRYN D 29 A08 ALUMNI INGHAM F 1121 0 01:16.00 F: 22-end:5 01:50.00 2nd
DALE, KATHERINE 48 A02 F 1016 0 01:08.00 F: 22-end:5 03:03.00 3rd
 


  Division F: 22-end:6  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Powalka, Hania 22 A14 UCS F 1410 0 01:23.00 F: 22-end:6 02:15.00 1st
TYSZKIEWICZ, THERESA 34 A23 WAYNE WESTLAND F 1610 0 01:33.00 F: 22-end:6 02:46.00 2nd
CHAMBERLAIN, SYLVIA A 29 A08 ALUMNI INGHAM F 1122 0 01:23.00 F: 22-end:6 03:47.00 3rd
 


  Division M: 8- 15:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Still, Brandon 12 A14 UCS M 1412 0 00:24.00 M: 8- 15:1 00:42.00 1st
SWAN, LANE 14 A08 ALUMNI INGHAM M 1126 0 00:45.00 M: 8- 15:1 00:51.00 2nd
Zahron, Dominick 11 A14 LCD M 1374 0 00:49.00 M: 8- 15:1 01:31.00 3rd
Williams, Ethan 14 A14 UCS M 1414 0 00:49.00 M: 8- 15:1 01:45.00 4th
 


  Division M: 16- 21:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Hutson, Casey 16 A20 PIoneer M 1536 0 00:24.00 M: 16- 21:1 00:44.00 1st
ABBOTT, SKYLER 18 A08 EASTERN M 1155 0 00:18.00 M: 16- 21:1 01:07.00 2nd
WILLIAMS, LACOASTIEST 20 A08 EASTERN M 1160 0 00:15.00 M: 16- 21:1 01:33.00 3rd
 


  Division M: 16- 21:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Coury, John 16 A20 PIoneer M 1533 0 00:25.00 M: 16- 21:2 00:47.00 1st
Trout, Jake 17 A04 M 1053 0 00:25.00 M: 16- 21:2 00:49.00 2nd
SISCHO, DAKOTA "CODY" A 17 A01 M 1012 0 00:26.00 M: 16- 21:2 00:54.00 3rd
 


  Division M: 16- 21:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
STRAND, DAVID M. 20 A17 M 1464 0 00:33.00 M: 16- 21:3 00:45.00 1st
Collins, Ayndru 20 A18 M 1471 0 00:35.00 M: 16- 21:3 01:03.00 2nd
Paveglio, Louis 17 A14 UCS M 1409 0 00:30.00 M: 16- 21:3 01:09.00 3rd
 


  Division M: 16- 21:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
FLAUGHER, ANDREW 17 A08 EATON COUNTY M 1165 0 00:38.00 M: 16- 21:4 00:42.00 1st
Hakeem, Ali 16 A20 Huron M 1522 0 00:44.00 M: 16- 21:4 00:53.00 2nd
Reising, Michael 19 A14 LCD M 1372 0 00:36.00 M: 16- 21:4 00:53.00 2nd
WILSON, BILL 16 A07 M 1114 0 00:39.00 M: 16- 21:4 01:25.00 3rd
 


  Division M: 16- 21:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Yue, Derrick 16 A20 Huron M 1530 0 00:55.00 M: 16- 21:5 01:09.00 1st
FIELDS, CASEY S 19 A08 EASTERN M 1157 0 00:59.00 M: 16- 21:5 01:26.00 2nd
Corrigan, Seth 21 A19 Jackson M 1486 0 00:59.00 M: 16- 21:5 01:35.00 3rd
SWAN, MICHAEL 17 A08 ALUMNI INGHAM M 1127 0 00:58.00 M: 16- 21:5 01:41.00 4th
 


  Division M: 22-end:1  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Tobias, Shaun 23 A18 M 1478 0 00:19.00 M: 22-end:1 00:42.00 1st
SMITH, RICHARD 58 A21 NEWAYGO M 1571 0 00:23.00 M: 22-end:1 00:43.00 2nd
SEYMOUR, DAVID 56 A06 M 1088 0 00:24.00 M: 22-end:1 00:45.00 3rd
 


  Division M: 22-end:2  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
PERRY, MICHAEL A 30 A08 ALUMNI INGHAM M 1124 0 00:30.00 M: 22-end:2 00:00.00
PRAUSE, ARRON 36 A21 ALUMNI M 1564 0 00:30.00 M: 22-end:2 00:00.00
SAVARD, MICHAEL J 56 A01 M 1011 0 00:24.00 M: 22-end:2 00:45.00 1st
KNAPP, TROY 42 A21 NEWAYGO M 1568 0 00:29.00 M: 22-end:2 00:56.00 2nd
CAMPBELL, PATRICK 53 A21 NEWAYGO M 1566 0 00:26.00 M: 22-end:2 01:05.00 3rd
 


  Division M: 22-end:3  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
SHORT, TRAVIS 23 A17 M 1461 0 00:34.00 M: 22-end:3 00:30.00 1st
Smith, Russell 51 A19 Jackson M 1508 0 00:35.00 M: 22-end:3 00:43.00 2nd
EDWARDS, KYLE 22 A14 UCS M 1403 0 00:35.00 M: 22-end:3 00:45.00 3rd
MUELLER, PAUL 51 A23 WAYNE WESTLAND M 1609 0 00:34.00 M: 22-end:3 00:54.00 4th
COLBERT, EDWARD 28 A23 WAYNE WESTLAND M 1604 0 00:37.00 M: 22-end:3 02:39.00 5th
 


  Division M: 22-end:4  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
CAMERON, BRADLEY T 36 A08 ALUMNI INGHAM M 1119 0 00:42.00 M: 22-end:4 00:00.00
RUIZ, NATHAN M 27 A08 ALUMNI INGHAM M 1125 0 00:45.00 M: 22-end:4 00:00.00
Baetz, Christopher 34 A14 Lockhorns M 1338 0 00:41.00 M: 22-end:4 01:10.00 1st
 


  Division M: 22-end:5  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
CORRADO, PIETRO 23 A14 UCS M 1402 0 00:46.00 M: 22-end:5 01:14.00 1st
AHEARN, JONATHAN 27 A14 CVD M 1356 0 00:47.00 M: 22-end:5 01:16.00 2nd
VANDERWAALS, DONALD M 27 A08 ALUMNI INGHAM M 1128 0 00:47.00 M: 22-end:5 01:36.00 3rd
WELCH, MICHAEL 29 A14 IND M 1367 0 00:45.00 M: 22-end:5 01:48.00 4th
 


  Division M: 22-end:6  
 
Name Age Delegation Gender Bib Lane Qualifying score Fin div Final score Place
Fells, Jedideah 34 A19 Jackson M 1488 0 01:08.00 M: 22-end:6 01:24.00 1st
Skovoronski, Jeff 53 A10-4 St. Clair M 1258 0 01:14.00 M: 22-end:6 01:58.00 2nd
LUNDY, MICHAEL 43 A23 WAYNE WESTLAND M 1607 0 01:15.00 M: 22-end:6 02:57.00 3rd
Hulbert, Charles M. 39 A19 Jackson M 1494 0 03:58.00 M: 22-end:6 05:00.00 4th
 


Generated on 02/07/2014