2014 State Winter Games
02/04/2014 - 02/07/2014
    Generated by GMS 5.6
Registered to: Special Olympics Michigan
 
 
  you are here > 2014 State Winter Games > Snowshoe 30-50M Time >


    Snowshoe 30-50M Time    
 
Final Round
 

  Division 01  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
FLETCHER, PHILLIP H 49 A01 M 1003 00:13.87 01 00:09.66
KURTZ, AUDREY S 13 A02 F 1023 00:00.00 01 00:09.97
COOPRIDE, MELISSA 41 A01 F 1001 00:16.66 01 00:11.52
MURRAY, MARTIN W 59 A01 M 1008 00:23.86 01 00:12.59
HARDWICK, JEFFREY D 50 A01 M 1004 00:17.99 01 00:12.99
MORAN, THERESA A 52 A01 F 1006 00:26.47 01 00:14.61
BAKUNETS, NATALIYA 15 A02 F 1013 00:00.00 01 00:16.49
BABBITT, JEANETTE 47 A01 F 1000 00:27.01 01 00:20.13
HAYES, DALE L 57 A01 M 1005 00:22.00 01 00:20.90
DESTRAMPE, KIMBERLY A 24 A01 F 1002 05:16.36 01 02:35.42
 


  Division 02  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Adams, Chantal 12 A04 F 1033 00:29.00 02 00:00.00
WALTS, LINDSAY 23 A02 F 1031 00:00.00 02 00:00.00
SIMON, Gracie E. 14 A02 F 1030 00:00.00 02 00:10.19
Good, Richard 55 A04 M 1039 00:31.00 02 00:10.57
Harris, Gerald 39 A04 M 1041 00:33.00 02 00:12.60
MIDDLETON, AMBER 15 A02 F 1025 00:00.00 02 00:12.79
Kolar, David 49 A04 M 1043 00:35.00 02 00:13.73
RISSELADE,KATLYN 14 A02 F 1027 00:00.00 02 00:17.57
Haight, Larry (Jake) 48 A04 M 1040 00:11.00 02 00:21.16
Bucci, Marco 26 A04 M 1034 00:15.00 02 00:30.41
 


  Division 03  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Romancky, Kirsten 20 A04 F 1049 00:30.00 03 00:08.65
Wetmore, Lori 26 A04 F 1054 00:25.00 03 00:08.90
Whaley, Cody 14 A04 M 1055 00:31.00 03 00:09.23
Thomas, John 11 A04 M 1052 00:25.00 03 00:10.65
JOHNSON, KESHIA 26 A06 F 1078 00:00.00 03 00:10.95
CUNNINGHAM, PATTY 52 A06 F 1071 00:22.07 03 00:11.82
Reminder, Donald 22 A04 M 1048 00:18.00 03 00:13.34
CASWELL, NANCY 40 A06 F 1069 00:28.14 03 00:22.49
Lawrence, Katy 24 A04 F 1044 00:25.00 03 00:23.74
BRISCOE, ALAN 63 A06 M 1065 00:19.35 03 00:38.55
 


  Division 04  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
JONES, TYLER 15 A06 M 1080 00:00.00 04 00:07.84
JOHNSON, SAMUAL A. 23 A06 M 1079 00:00.00 04 00:11.24
KROESING, BRITANY 22 A06 F 1081 00:14.11 04 00:11.51
LEE, JOHN 58 A06 M 1083 00:15.52 04 00:13.03
MCPHERSON, LISA 46 A06 F 1085 00:19.65 04 00:14.03
SNIFF, BRENDA 54 A06 F 1091 00:26.82 04 00:16.25
PULL, ROBERT 22 A06 M 1086 00:00.00 04 00:16.46
STEERE, SHANNON 18 A06 F 1092 00:00.00 04 00:20.31
SCHMID, JOSETTE 40 A06 F 1087 00:55.13 04 00:20.97
TAYLOR, CHARLES 69 A06 M 1093 00:00.00 04 01:31.28
 


  Division 05  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Knorr, Vicky 32 A07 F 1104 00:00.00 05 00:08.79
WOODRUFF, ALEX 25 A06 M 1097 00:00.00 05 00:09.88
CALKINS, JOHN 58 A07 M 1101 00:19.92 05 00:10.26
KNOX, CATHY 20 A07 F 1105 00:00.00 05 00:10.29
HAGAN, TIMOTHY E 31 A08 ALUMNI LANSING M 1131 00:18.10 05 00:11.83
URAM, ELIZABETH 27 A06 F 1096 00:19.43 05 00:11.90
MACK, LATANJA 43 A08 ALUMNI LANSING F 1132 00:25.00 05 00:12.20
MAY, BONNIE JO 47 A08 ALUMNI LANSING F 1133 00:19.20 05 00:15.13
THERING, PATRICK 64 A07 M 1113 00:00.00 05 00:17.01
BEGENY, SHERRY L 50 A08 ALUMNI LANSING F 1130 00:33.50 05 00:27.72
 


  Division 06  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
CANNON, BRIAN J 27 A08 BEEKMAN M 1140 00:12.60 06 00:06.77
SMITH, CHAD 35 A08 ALUMNI LANSING M 1136 00:15.94 06 00:07.52
DENNISTON, AUBREY N 22 A08 BEEKMAN F 1142 00:20.80 06 00:08.66
WOOD, MICHAEL J 58 A08 ALUMNI LANSING M 1138 00:07.80 06 00:10.56
CHURCHILL, JESSEE 25 A08 BEEKMAN F 1141 00:20.00 06 00:12.64
AIKENS, JOURDYN B 22 A08 BEEKMAN F 1139 00:26.20 06 00:14.30
STORK, ERIKA M 45 A08 ALUMNI LANSING F 1137 00:17.80 06 00:17.33
DODD, TYNESHIA L 24 A08 BEEKMAN F 1143 00:21.00 06 00:22.24
MCCLURE, RON C 54 A08 ALUMNI LANSING M 1134 00:21.53 06 00:40.09
 


  Division 07  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
HILTON, NICHOLAS 21 A08 BEEKMAN M 1145 00:13.40 07 00:06.16
SWANSON, JACOB B 23 A08 BEEKMAN M 1150 00:12.80 07 00:06.92
HENDRICKS, NOAH 14 A08 DWIGHT RICH STEM M 1151 00:15.40 07 00:08.51
JOHNSON, DARIUS 13 A08 DWIGHT RICH STEM M 1152 00:16.60 07 00:09.25
HOWARD, JERI L 24 A08 BEEKMAN F 1146 00:21.00 07 00:10.45
JAMES, ONTAEIA S 25 A08 BEEKMAN F 1147 00:19.00 07 00:10.85
SABINO-GONZALEZ, LAZARA 22 A08 BEEKMAN F 1149 00:22.60 07 00:11.82
MICHAELS, MARIA G 23 A08 BEEKMAN F 1148 00:27.30 07 00:13.50
 


  Division 08  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
HILL, MICHAEL 14 A08 GARDNER M 1185 00:11.00 08 00:07.11
MOORE, MARIAH 17 A08 EVERETT F 1181 00:20.20 08 00:09.05
THATCHER, KIRA 15 A08 EVERETT F 1182 00:18.80 08 00:09.29
LEE, LORETTA 15 A08 EVERETT F 1179 00:19.10 08 00:09.35
LEONARD, MISTY 17 A08 EVERETT F 1180 00:18.90 08 00:09.83
ADAMS, KAILA E. 18 A08 EVERETT F 1176 00:12.20 08 00:10.18
GILL, KRYSTAL 16 A08 EVERETT F 1178 00:21.00 08 00:13.63
 


  Division 09  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
RICH, BENJAMIN 14 A08 GARDNER M 1190 00:10.80 09 00:08.33
JOHNSON, WY'ANA 13 A08 GARDNER F 1186 00:12.40 09 00:09.37
TAYLOR, STEVEN 13 A08 GARDNER M 1191 00:25.50 09 00:11.12
MILLER, JOHN 14 A08 GARDNER M 1188 00:33.20 09 00:11.14
MELTON, JACOB 13 A08 GARDNER M 1187 00:17.22 09 00:12.26
TORRES, ALEJANDRO 14 A08 GARDNER M 1193 00:11.50 09 00:13.33
Guay, Victoria 16 A10-4 WDC F 1264 00:00.00 09 00:18.94
MYERS, ERIC 14 A08 GARDNER M 1189 00:48.50 09 00:31.20
Haslett, Emily 19 A10-4 WDC F 1265 00:00.00 09 00:36.27
 


  Division 10  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Johnson, Kane 14 A13 W-INDEPENDENT M 1325 00:00.00 10 00:06.15
Mosby, Drake A. 14 A11 Independent M 1284 00:00.00 10 00:08.71
Patterson, Kelsea 15 A11 Independent F 1290 00:24.85 10 00:11.22
Odren, Dakota 13 A11 Independent M 1286 00:00.00 10 00:11.27
Zeerip, Aubrey 22 A12 F 1298 00:00.00 10 00:11.61
Soules, James 26 A11 Independent M 1291 00:46.21 10 00:13.67
 


  Division 11  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Menta, Travion 11 A13 W-INDEPENDENT M 1327 00:00.00 11 00:08.20
Metcalfe, Simona-Rena 19 A13 W-INDEPENDENT F 1328 00:00.00 11 00:08.62
Lopez, Layla 8 A13 W-INDEPENDENT F 1326 00:00.00 11 00:12.00
Weiss, Abby 14 A13 W-MCIC F 1335 00:49.00 11 00:47.69
Hunsinger, Jaslyn 10 A13 W-MCIC F 1331 00:35.00 11 00:52.26
Reed, Ashia Tranae 22 A13 W-MCIC F 1333 01:25.00 11 01:02.82
Resta, Julia 12 A13 W-MCIC F 1334 01:47.00 11 01:03.02
Manningham, Michelle 26 A13 W-MCIC F 1332 01:46.00 11 02:44.27
 


  Division 12  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Hocking, Bill 27 A14 Lockhorns M 1341 00:00.00 12 00:07.36
Cseyant, Eli 33 A14 Lockhorns M 1339 00:00.00 12 00:08.82
JONES, BEN 27 A14 Lockhorns M 1342 00:00.00 12 00:08.99
LINSDEAU, ANDREW 29 A14 Lockhorns M 1345 00:00.00 12 00:09.75
Kmieske, Craig 47 A14 Lockhorns M 1344 00:00.00 12 00:10.12
PODBIELSKI, COURTNEY 33 A14 Lockhorns F 1346 00:00.00 12 00:10.72
Duncan, Kyle 29 A14 Lockhorns M 1340 00:00.00 12 00:11.60
Williams, Christopher 17 A13 W-MCIC M 1336 00:44.00 12 00:49.75
Yost, Taylor 20 A13 W-MCIC F 1337 00:35.00 12 01:00.13
 


  Division 13  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Baum, Michael 14 A14 BOV M 1348 00:00.00 13 00:07.02
Haden, Benjamin 17 A14 BOV M 1353 00:00.00 13 00:09.31
Bedford, Taylor 16 A14 BOV M 1349 00:00.00 13 00:10.62
TIEDJE, REBEKUH 34 A14 Lockhorns F 1347 00:00.00 13 00:13.00
MANDY, DREW 31 A14 CVD M 1360 00:00.00 13 00:31.97
Elsadr, Sarah 17 A14 BOV F 1351 00:00.00 13 00:32.43
Johnson, Joy 14 A14 BOV F 1355 00:00.00 13 00:37.16
Galvan, Jackson 15 A14 BOV M 1352 00:00.00 13 00:38.92
 


  Division 14  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Frith-Miller, Robert 13 A14 PET M 1391 00:00.00 14 00:10.14
Dix, Joshua 12 A14 PET M 1388 00:00.00 14 00:10.30
Horne, Charlie 11 A14 PET M 1392 00:00.00 14 00:12.32
DeSano, April 16 A14 PET F 1387 00:00.00 14 00:14.35
Boddy, Tyler 11 A14 PET M 1385 00:00.00 14 00:18.29
Kemp, Adriana 15 A14 PET F 1393 00:00.00 14 00:31.56
 


  Division 15  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
HORTEN, PATRICK 26 A15 TEAM HURON VALLEY M 1433 00:00.00 15 00:00.00
Megge, Nicholas 17 A14 PET M 1398 00:00.00 15 00:06.74
Wilson, Brandon 18 A14 PET M 1400 00:00.00 15 00:08.95
Cooper, Deborah 45 A19 Jackson F 1485 00:20.06 15 00:13.86
McGillen, Daniel 13 A14 PET M 1396 00:00.00 15 00:20.91
Pelkey, Kevin 8 A14 PET M 1399 00:00.00 15 00:21.13
McIntosh, Nevaeh 10 A14 PET F 1397 00:00.00 15 00:21.39
Knapchuck, Keith 8 A14 PET M 1394 00:00.00 15 00:44.94
Baker, Teresa 45 A19 Jackson F 1479 00:01.18 15 00:47.35
 


  Division 16  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Markowski, Rachelle 26 A19 Jackson F 1498 00:55.02 16 00:00.00
Bouzit, Yasmine 16 A20 Huron F 1518 00:00.00 16 00:13.14
Hershberger, Lamar 37 A19 Jackson M 1493 00:31.94 16 00:14.90
DuBois, Mary M. 54 A19 Jackson F 1487 00:29.02 16 00:19.05
Maurer, Joseph M. 43 A19 Jackson M 1499 00:43.06 16 00:20.12
DOBBIN, SYDNEY 18 A20 Huron F 1521 00:00.00 16 00:21.15
White, Lauren 18 A20 Huron F 1527 00:00.00 16 00:23.77
Evangelides, Karol 51 A20 F 1517 00:00.00 16 00:32.67
Stoll, Russell J. 41 A19 Jackson M 1509 00:01.06 16 01:08.52
 


  Division 17  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Colston-Epps, Romello 15 A20 Ypsilanti M 1541 00:00.00 17 00:07.77
Givens, Tamia 16 A20 Ypsilanti F 1542 00:00.00 17 00:08.21
Butler, Treyvon 12 A20 Ypsilanti M 1540 00:00.00 17 00:09.81
ALINOTI, JOSEPHINE 20 A20 PIoneer F 1531 00:00.00 17 00:10.41
Dodge, Jessica 18 A20 PIoneer F 1534 00:00.00 17 00:10.83
Kimeldorf, Jay 20 A20 PIoneer M 1537 00:00.00 17 00:13.85
Willis, Eyanna 14 A20 Huron F 1529 00:00.00 17 00:14.99
Omias, Abraham 18 A20 PIoneer M 1538 00:00.00 17 00:16.66
Brussin, Amanda 17 A20 PIoneer F 1532 00:00.00 17 00:25.60
 


  Division 18  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Richards, Austin 15 A20 Ypsilanti M 1550 00:00.00 18 00:08.36
Mitchell, Shavon 14 A20 Ypsilanti F 1548 00:00.00 18 00:09.41
King, Jordan 13 A20 Ypsilanti F 1546 00:00.00 18 00:12.85
Reed, Keyon 13 A20 Ypsilanti M 1549 00:00.00 18 00:14.05
Sitarenios, Chelsea 12 A20 Ypsilanti F 1551 00:00.00 18 00:15.23
Hall-Vit, Emari 16 A20 Ypsilanti F 1543 00:00.00 18 00:26.87
 


  Division 19  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
BLANCHETTE, DOROTHY 43 A21 ALUMNI F 1558 00:00.00 19 00:00.00
Walker, Arion 13 A20 Ypsilanti M 1555 00:00.00 19 00:08.07
LOBDELL, HEATHER 25 A21 NEWAYGO F 1569 00:00.00 19 00:11.09
Veal, Robert 12 A20 Ypsilanti M 1554 00:00.00 19 00:11.27
GUE, KATHY 37 A21 NEWAYGO F 1567 00:00.00 19 00:13.07
Stennis, Ariana 13 A20 Ypsilanti F 1553 00:00.00 19 00:17.11
 


  Division 20  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
CAMPBELL, CARL W. 26 A23 COOKE M 1586 00:14.00 20 00:00.00
Hasford, Kenneth 32 A22 M 1579 00:00.00 20 00:08.24
Garland, Amanda 23 A23 COOKE F 1587 00:15.00 20 00:08.49
Hayes, Lyndsay B. 21 A22 F 1580 00:00.00 20 00:08.96
Adams, Stephanie 20 A22 F 1577 00:00.00 20 00:09.08
SCHMIEDICKE, NICOLE T. 32 A21 NEWAYGO F 1570 00:00.00 20 00:10.35
Lagalo, Debra A. 51 A22 F 1583 00:00.00 20 00:12.43
Partridge, Michelle 18 A23 COOKE F 1588 00:13.00 20 00:15.83
Quast, Cheryl 52 A22 F 1584 00:00.00 20 00:16.08
Williams, Bradley L. 12 A22 M 1585 00:00.00 20 00:18.48
 


  Division 21  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
ROBILLARD, NEIL 21 A23 PLYMOUTH CANTON M 1597 00:11.80 21 00:07.10
ROBILLARD, SHEILA 20 A23 PLYMOUTH CANTON F 1598 00:14.80 21 00:08.05
LESLIE, RANDAL 30 A23 PLYMOUTH CANTON M 1595 00:12.50 21 00:08.41
HAMMYE, JESSICA 22 A23 PLYMOUTH CANTON F 1593 00:15.00 21 00:09.15
TRUBLOWSKI, JULIE 26 A23 PLYMOUTH CANTON F 1600 00:12.75 21 00:09.17
JEDLICK, STEVE 26 A23 PLYMOUTH CANTON M 1594 00:15.30 21 00:09.80
FLYNN, ANDREA 33 A23 PLYMOUTH CANTON F 1592 00:14.10 21 00:09.83
Caton, Meredith 22 A23 PLYMOUTH CANTON F 1591 00:29.50 21 00:15.82
Palazzolo, Amanda M. 19 A23 PLYMOUTH CANTON F 1596 00:20.80 21 00:16.57
Sumner, Bethany 24 A23 COOKE F 1590 00:14.00 21 00:18.23
 


  Division 22  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Sadler, Jason 9 A28 M 1677 00:00.00 22 00:00.00
BIRCHETT, MARK 38 A26 LENOX M 1644 00:00.00 22 00:09.71
patterson, derrick 47 A26 LENOX M 1655 00:00.00 22 00:10.23
McNitt, Samuel 25 A28 M 1676 00:00.00 22 00:11.80
cooley, justin 42 A26 LENOX M 1647 00:00.00 22 00:12.99
BROOKS JR., JOHN THOMAS 12 A33 M 1687 00:00.00 22 00:15.56
BALDWIN, TAMAR 39 A26 LENOX F 1643 00:00.00 22 00:16.59
 


  Division 23  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Booker, Danny 29 A34 M 1702 00:00.00 23 00:08.15
Gimesky, Jenna L. 25 A34 F 1708 00:00.00 23 00:10.21
Gelster, Chris 26 A34 M 1707 00:00.00 23 00:10.84
CRONK, VALERIE 37 A33 F 1691 00:00.00 23 00:11.64
Faggion, Aimee 41 A33 F 1693 00:00.00 23 00:12.02
Kuznicki, Caleb 13 A33 M 1695 00:00.00 23 00:12.27
Chapman-Miller, Joshua 26 A34 M 1703 00:00.00 23 00:12.71
Dress, Kristen 17 A34 F 1705 00:00.00 23 00:15.26
NEWMAN, MELISSA 37 A33 F 1697 00:00.00 23 00:23.60
Pratt, Kassondra 26 A33 F 1699 00:00.00 23 00:30.83
 


  Division 24  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Hall, Christopher 28 A34 M 1710 00:00.00 24 00:00.00
LINDSAY, SAMANTHA 26 A34 F 1712 00:00.00 24 00:00.00
Gonzalez, Andres 27 A34 M 1709 00:00.00 24 00:09.90
VanDaele, Michael D. 30 A34 M 1714 00:00.00 24 00:10.61
Woody, Joseph 26 A34 M 1715 00:00.00 24 00:10.77
LaMarr, Ronald 55 A35 M 1720 00:00.00 24 00:12.29
BIANCHETTI, MARY 61 A35 F 1717 00:00.00 24 00:12.46
 


  Division 25  
 
Name Age Delegation Gender Bib Qualifying score Fin div Final score Place
Hernandez, Karla 14 A13 W-INDEPENDENT F 0 00:00.00 25 00:13.04
POSTMA, STACEY 37 A35 F 1723 00:00.00 25 00:16.89
Ross, Mitchell "RJ" 29 A35 M 1725 00:00.00 25 00:18.32
Moffatt, Scott 47 A35 M 1721 00:00.00 25 00:20.88
 


Generated on 02/07/2014